In Memoriam Juha Peltomaa

In Memoriam Juha Peltomaa (4.2.1953-15.8.2022)

Lahden Reipas sai suru-uutisen, kun viirupaitojen entinen pelaaja Juha Peltomaa nukkui pois 15.8. Lahdessa. Hän oli syntynyt 4.2.1953 Hangossa. Hyökkääjänä ja keskikenttämiehenä pelannut Peltomaa menestyi jo nuorena jalkapallossa. Hän oli voittamassa koululaisten MM-kisoissa pronssia vuonna 1973.

Peltomaa kuului Lahden Reippaan edustusmiehistöön kaudet 1972-1978. Hän oli osa Reippaan kultaista 1970-lukua. Kaudella 1974 Peltomaa johti maalipörssiä pääsarjassa yhdeksän kierroksen jälkeen. Tuona vuonna Reipas nappasi hopeiset mitalit ja Suomen Cupin mestaruuden. Loukkaantumiset kuitenkin varjostivat Peltomaan uraa ja lahjakkaan pelaajan huippu-ura jäi valitettavan lyhyeksi.

Lahden Reipas ottaa osaa Juha Peltomaan omaisten ja läheisten suureen suruun ja kunnioittaa Peltomaata surunauhoilla lauantain ottelussa FC Futuraa vastaan.

Uutiset

Kaikki uutiset

Otteluennakko: Lahden Reipas – Honka/Akatemia

Otteluraportti: Lahden Reipas – FC Kiffen

Otteluennakko: Lahden Reipas – FC Kiffen

Otteluraportti: JaPS – Lahden Reipas

Otteluennakko: JaPS – Lahden Reipas

Otteluennakko: Lahden Reipas – Atlantis Akatemia

Otteluraportti: PK-35 – Lahden Reipas

Otteluennakko: PK-35 – Lahden Reipas

Otteluraportti: PK-37 – Lahden Reipas

Moonhill x Reipas yhteistyö 2023